У Росії мелітопольського волонтера засудили до 14 років позбавлення волі за «тероризм»

У Росії мелітопольського волонтера засудили до 14 років позбавлення волі за «тероризм»

У російському Південному окружному воєнному суді в Ростові-на-Дону 25 червня оголосили вирок волонтеру з Мелітополя Ярославу Жуку. Йому присудили 14 років позбавлення волі з відбуванням 3 років у в’язниці, решту – у виправній колонії суворого режиму.

Про це повідомляє ініціатива «Кримський процес», передає 061

Волонтера звинувачувала російська сторона у здійсненні міжнародного тероризму через сфабриковану справу у замаху на окупаційних чиновників Мелітополя. Суд не прийняв доказів захисту, що свідчення Жука були вибиті з нього під тортурами.

У червні 2022 року в окупованому Мелітополі російські військові викрали двох українських волонтерів — Ярослава Жука та Іллю Єніна. 12 липня колаборант та так званий голова громадського руху «Мы вместе с Россией» Володимир Рогов виклав відео із постановочним зізнанням Ярослава Жука, де йдеться про те, що він «17 червня 2022 року вчинив замах на директора Департаменту освіти міста Олену Шапурову».

Жука перевезли до Криму та звинуватили у скоєнні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 361 КК РФ (акт міжнародного тероризму), й взяли під варту.

26 серпня так званий «Верховний суд РФ» залишив це рішення чинним, а згодом термін тримання під вартою було подовжено.

Як пізніше розповів Ярослав Жук у заяві, його катували електричним струмом, змусили вивчити й записати на відео текст із зізнаннями, тримали у підвалі з 17 червня до 8 серпня.

«Громадянин України заявив, що його катували співробітники СІЗО-1. Про це Ярослав написав у заяві, у якій просить притягнути до кримінальної відповідальності за нелюдські катування співробітників цього слідчого ізолятора. За словами чоловіка, його неодноразово били ногами і палицями, поливали водою та катували електрошокером. Також підсудного постійно принижують та ображають. Наголошую,катування та нелюдське поводження під час російського вторгнення є воєнними злочинами та злочинами проти людяності для національних та міжнародних механізмів правосуддя», — коментував тоді обмудсмен Дмитро Лубінець

Заступник Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял повідомляв, що Ярослава Жука, продовжують принижувати та піддавати фізичним знущанням. Після тортур Жук частково втратив слух.

Дружина Ярослава Марина також наголошувала на тому, що чоловіка тримають у камері, де кількість людей перевищує кількість спальних місць, через що чоловіку доводиться спати на холодній підлозі, навіть без матрацу. Ці дії порушують всі норми міжнародного права, українського і навіть російського законодавства.

5 червня 2023 року в Південному окружному воєнному судіоголосили обвинувачення, згідно з яким Жук нібито планував здійснити акт міжнародного тероризму, підірвавши два вибухових пристрої. При цьому під час судового засідання Ярослав заявив, що є комбатантом і його необхідно утримувати як військовополоненого. А також, що в нього був лише один вибуховий пристрій, а другий – йому підкинули після затримання. Під час судового провадження захист Жука встановив, що один із ключових свідків, Максим Широков, давав неправдиві свідчення. Проте суд під головуванням судді Олега Черепова відкинув ці докази.